Finalists 2017

A

Finalists
Aaliya Mehmud, Humayra Begum
School
Whalley Range Sixth Form, Oldham Sixth Form College
Project
Anatomical Aspects of Age Related Hearing Loss
Region
North West
Finalists
Abbie Ngwenya
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Bizarre Baby Food
Region
Midlands (West)
Finalists
Abbie Sullivan
School
Wallington High School for Girls
Project
Beat the Blues (a study on blue light)
Region
London
Finalists
Adam Francis
School
Ysgol Maes Y Gwendraeth
Project
Troli Kayak gyda Remote Control
Region
Wales
Finalists
Adam Frey
School
Teignmouth Community School; Exeter Road
Project
Portable Wind Power Generator:
Region
South West
Finalists
Adam Milner, Archie Forrester, Thomas Holsey
School
Holmfirth High School
Project
Robotic Car
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Aditi Dabali, Florence Ingram, Eva Hinchcliffe
School
Loughborough High School
Project
Unity
Region
Midlands (East)
Finalists
Aditya Tambe, Milo Calder, Florence Straughan, James Backwith
School
Grammar School at Leeds
Project
Seismic Monitoring
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Aiden Slattery, Matthew Penn, Joe Penn
School
Redland Green School
Project
Connect 4mula
Region
Midlands (West)
Finalists
Aivija Midega, Jessica Wheeler
School
John Cleveland College
Project
Remedies from the Past
Region
Midlands (East)
Finalists
Alex Taylor, Jack Needham, Callum Hind, Joe Kibble, Hannah Jackson, Alexandrea Hopkin-Spratt
School
Joseph Whitaker School
Project
Rocket car launch and timing system to allow Primary and Secondary school to design and launch their own rocket cars
Region
Midlands (East)
Finalists
Alex Thornton, Isobel Jones, James Ryan, Daniel Newman-Sanders
School
The John Henry Newman RC School
Project
Mars Rover 2.0
Region
Eastern
Finalists
Alexander Baine
School
Ballyclare High School
Project
Image Recognition Sudoku Solver
Region
Northern Ireland
Finalists
Alexander Haynes
School
Kennet School
Project
A hydroponics tower, utilising bio mimicry and incorporating automated systems, including a water pump, a timer and lighting, to help plants better absorb what they need to enable them to grow faster indoors and with minimal maintenance.
Region
South East
Finalists
Alia Nelson-Riggott, Amina Nelson-Riggott
School
Home education
Project
Grand Designs in Space - exploring architectural designs for humans to live on different planets
Region
North West
Finalists
Alice Cookson, Katie Cullen, Hannah Brabbs, Jack Tallentire, William Swallow, Ben Carnall
School
Millom School - Secondary
Project
My School is an Island
Region
North West
Finalists
Alistair Boyd, Harvey Ost, James Batchelor
School
Holmfirth High School
Project
Learn to Fly
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Amandeep Kainth, Euan Sutherland, Megan Weatherall, Shonagh Reece, Jade Crosbie
School
Alness Academy - Academy Secondary Aged
Project
Waterworld
Region
Scotland
Finalists
Amarra Mossman, Christina Leong
School
Notre Dame Catholic College
Project
In the Eye of the Future
Region
North West
Finalists
Amber Johnson
School
Sir Isaac Newton Sixth Form Free School
Project
Real-time Classification System for Facial Recognition
Region
Eastern
Finalists
Amelia Roberts
School
Home education
Project
The Astonishing Revelation of River Conwy!
Region
Wales
Finalists
Amy Heron, Alyssa Rannie, Emily Morris, Jasmine Tindale-Nixon
School
Monkseaton Middle School
Project
How Does Gender Affect Your Lifespan?
Region
North East
Finalists
Amy Sanders
School
St. Paul's Catholic College
Project
Investigating the effect of Resveratrol on different seeding densitites of pancreatic cancer cells
Region
South East
Finalists
Andrew Heath
School
Peter Symonds College
Project
Mission script verification for autonomous underwater vehicles
Region
South East
Finalists
Andrew Jorum-Lubega
School
Uxbridge College
Project
Anniversary Wheel
Region
London
Finalists
Andrew Waddle
School
Emmanuel College
Project
Triple Axis Motorised Camera Gimbal
Region
North East
Finalists
Andrew Wang
School
The Manchester Grammar School
Project
John: A Fully Automated Litter Picking Robot
Region
North West
Finalists
Anika Wade, Charlotte Hull,
School
Rossett School
Project
Designing a flame proof chinese lantern
Region
North East
Finalists
Anisa Chowdhury, Ahmadzai, Muna Badiudeen, Nima Nor
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Hydro Electricity
Region
London
Finalists
Anjaly Joseph
School
Longley Park Sixth Form College
Project
Role of pH in regulating chemokine lymphotactin in oral squamous cell carcinoma.
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Anna Dougan, Emily Ramsay
School
Larbert High School - High
Project
Flood Plates: A new, innovative flood prevention idea
Region
Scotland
Finalists
Anna Mason, Ana McKenna-Ochoa, Emily Siu, Rebecca Rajapakse
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Smart Materials, can they help medicine, transport and infrastructure in the future?
Region
London
Finalists
Antoni Krupa, James McClure, Vivek Tailor
School
Loughborough Grammar School
Project
Tectonic Tiles
Region
Midlands (West)
Finalists
Antonia Buswell, Lily Knighton, Connie Mazzilli, Katie Handford, Roo Roo Chen, Eirlys Herring
School
Loughborough High School - Independent Secondary
Project
Eco Hotel: A Sustainable Vision for Tourism?
Region
Midlands (East)
Finalists
Arjan Barard, Harry Durham, Joshua Gibbons, Adhithi Kedlaya, Isabella Shrimpton, Keerthana Sriram
School
Parmiter's School
Project
RFID Tag Registration System
Region
Eastern
Finalists
Armaan Khan
School
Al-Hijrah Secondary School - Independent Primary with Secondary
Project
ION CAPTURE 6000
Region
Midlands (West)
Finalists
Asia Hoile, Evie McAndrew, Kate Hale
School
Project
Investigating the evolution of landslides following a seismic event in China.
Region
Wales
Finalists
Aylar Gylyjova, Emily Lipscombe, Vinha Venkatesh, Ellie Wee
School
Guildford High School for Girls
Project
Why do we get food poisoning?
Region
South East

B

Finalists
Ben Kenway, Georgina Reilly, Abby Morgan, Elise Luffman, George Jones, Joel Pattison
School
Simon Balle
Project
We've got the Power
Region
Eastern
Finalists
Ben Scott, William Stoneham, Max Brown
School
Bethany School - Independent Secondary
Project
The ML Pelton Turbine: a mini hydro power plant for electricity generation
Region
South East
Finalists
Ben Tylecote
School
Catmose College
Project
Tracking earthquakes in Oklahoma
Region
Midlands (East)
Finalists
Bertie Greenslade, Ella Harbon, Charlie Bolton, Ben O'Riordan, Ruby Tatton, Leon Stansfield
School
Treviglas College
Project
Nature Garden Power Generation
Region
South West
Finalists
Betsan Elinor Jones
School
Ysgol Bro Pedr
Project
50's inspired outfit and accessories
Region
Wales
Finalists
Blaise Cloran
School
Our Lady of Sion School
Project
Quicker, more efficient way of diagnosis for poverty stricken countries. In my project i am using the disease hepatitis to show how it works, and have therefor created a quicker diagnosis for hepatitis.
Region
South East

C

Finalists
Caoishe McLaughlin, Kayleigh Doherty
School
St Mary's College
Project
Investigating the effect of cooking various foods on the materials of the pots they are cooked in
Region
Northern Ireland
Finalists
Cathal Rice, Ryan McKee, Edward Gaffney
School
St Patrick's High School
Project
Should We Power Down to Power Up?
Region
Northern Ireland
Finalists
Ceithryn Hamilton, Maddy Tonkin, Ben Middlemass, Joe Bristow, Niamh Roberts
School
The Ridgeway School (Swindon)
Project
Our Electronics Environment
Region
South West
Finalists
Chanon Olley
School
The Judd School
Project
Formula Encryption
Region
South East
Finalists
Chantal Goulder
School
Queen Elizabeth Sixth Form College
Project
Investigating charge-transfer states in organic donor-acceptor molecules
Region
North East
Finalists
Charlie Fensom, Annis Dodd Adkins
School
Holmfirth High School
Project
Time
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Charlotte Harding, Eleanor Hicks, Ben McCurry, Katie Browes, Isabella Porter, Matthew Sugden
School
Hammond School - Independent Secondary
Project
The Wonderful World of Microbes
Region
North West
Finalists
Chloe Cornall, George Hills, Jo Jones, Kelly Price
School
Mary Webb School and Science College
Project
Does multi-surface cleaner really clean 99.9% of bacteria off all surfaces?
Region
North West
Finalists
Chloe Hewitt
School
The Sixth Form College Solihull - Further Education College
Project
7 billion power sources
Region
Midlands (West)
Finalists
Chloe Manuel
School
Whitburn Church of England Academy Sixth Form
Project
How does time and environment affect degradation of forensic evidence?
Region
North East
Finalists
Chris Kalogroulis
School
Sutton Grammar School
Project
Stackamals
Region
London
Finalists
Christine Addae-Kyrereme
School
Portsmouth High School
Project
An investigation into whether Fgf plays a role in restricting Neurogenesis in the midbrain
Region
South East
Finalists
Codie Jane Claire Wood,
School
Loreto Sixth Form College
Project
The Robot Orchestra
Region
North West
Finalists
Connor Wilson, Noah Lewis, Matthew Lewis, Anthony Attia, Sam Joy
School
Grammar School at Leeds
Project
Controller
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Dan Flynn
School
Rossett School
Project
Storage Cabinet
Region
North East

D

Finalists
Daniel Al-Hariri, Sam Koppenhout, George Duggins, Abishan Ahilan, George Hillion, Benedict Chan, Mark Turner
School
Sutton Grammar School - Academy Secondary Aged
Project
Project Phaeton: Detecting Geomagnetic Storms from the surface of the earth
Region
London
Finalists
Daniel Barlow, Jack Hykin, Satoki Ito, James Sterry, Matthew Fahey, Connor White
School
Aylesbury Grammar
Project
Subsea Manifold Shuttle
Region
South East
Finalists
Daniel Clark, Tyler Whiteoak
School
Oriel High School
Project
Bacterial growth in Light
Region
South East
Finalists
Demi Walters, Natasha Godfrey, Sophie Coker, Brier Wycherley, Megan Worsnop
School
The Thetford Academy
Project
Code G - Banking for Microbusinesses
Region
Eastern
Finalists
Dilan Cekin, Afia Antwi, Riona Mustafa
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Fireflies-Lighting your way through disasters (natural disasters app)
Region
London

E

Finalists
Edward Syndercombe
School
King Edward VI School
Project
Magnetic phase transitions using optical magnetometry
Region
North East
Finalists
Elinor Barnett
School
Ysgol Dinas Bran
Project
Sustainable Lighting
Region
Wales
Finalists
Elize Hornby
School
Monkseaton Middle School
Project
Why Does Someone Eat When They Are Not Hungry and Not When They Are?
Region
North East
Finalists
Ella O'Donnell, Maryam Khalil
School
Watford Grammar School for Girls
Project
The toothpaste challenge
Region
London
Finalists
Emily Castle, Mollie Klages
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Which soaps are the better for certain skin types
Region
Midlands (West)
Finalists
Emily Glover
School
Xaverian College
Project
Gene Therapy to reduce Brain Inflammation
Region
North West
Finalists
Emily McFarlane, Jonathan Hoare, Alfred Dal Din, Joshua Doherty, Joshua Nugent
School
The Thomas Hardye School - Academy Secondary Aged
Project
An Investigation into the Possible Causes of the Identified South Atlantic Anomaly
Region
South West
Finalists
Emily Webb
School
Rugby High School
Project
Can listening to music reduce pain?
Region
Midlands (East)
Finalists
Emma Doherty
School
Loreto Grammar School - Academy Secondary Aged
Project
Speaking Signs
Region
North West
Finalists
Emma Lalande
School
St Bartholomew's School
Project
Searching for an Alternative to Antibiotics
Region
South East
Finalists
Emma Young
School
Saint Marys Catholic School Newcastle
Project
Can children spontaneously plan a deceptive action in the present to obtain a future reward, and if so, at what age?
Region
North East
Finalists
Erin Lindsay, Elin Mars Jones, Natasha Maitland-Davies, Alex Yates, Dylan Easton, Rhys Harper, Owen Roberts, Ethan Hodge
School
Ysgol Glan Clwyd
Project
System to alarm and monitor CO2 levels within a building
Region
Wales
Finalists
Eriver Kawuma, Chriso Panayi
School
St Thomas More Catholic School
Project
Bath bomb
Region
London
Finalists
Esme Barrett, Celeste Chandler, Amandine Harris
School
The Ladies' College Guernsey - Independent Primary with Secondary
Project
The Crystal Project
Region
Finalists
Eve Oakley, Matthew Bradbury, Gregor Pearce, Chengyi Xu
School
Royal Grammar School
Project
Multi-Stud Insertion Tool for Nissan
Region
North East

F

Finalists
Freya Kangh, Shakila Sabir
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Which natural antiseptic killed the most bateria?
Region
Midlands (West)

G

Finalists
Gabriella Bell, Jenny Lee-Orlopp, Hannah Foster, Elena Bauser
School
Teesside High School
Project
How can we help to solve the energy crisis using photobioreactors?
Region
North East
Finalists
Gabrielle Feenan
School
Sacred Heart Grammar School
Project
Chain Reaction
Region
Northern Ireland
Finalists
Gareth Jones
School
Ysgol Bro Pedr
Project
Kinetic Energy Recovery System for Wheelchairs
Region
Wales
Finalists
George Courtney, Ella Kenny, Emily Greaves, Nick Kalathas, Vanessa Carter, Katie Southern
School
Urmston Grammar School
Project
Skate Park 'n' Ride
Region
North West
Finalists
George Evans
School
Long Road Sixth Form College
Project
Shovelomics as a method of wheat root phenotyping for analysis of basic root morphology
Region
Eastern
Finalists
George Rabin, Ed Thurlow
School
Churchill Academy and Sixth Form Centre
Project
Do birds have a favourite colour?
Region
South West
Finalists
Gresa Rustemi
School
Altrincham Grammar School for Girls
Project
Investigating The Role of MED14 in Craniofacial Disorders- A Phylogenetic Approach
Region
North West
Finalists
Greta Griniute
School
Kingsford School
Project
Genetically modified foods
Region
London
Finalists
Gunalini Gunendran, Ashley Hawthorne, Chloe Allcock
School
Loughborough High School
Project
SteerClear
Region
Midlands (East)

H

Finalists
Hannah Bendon, Caitlin O'Brien, Holly Brown
School
Holmfirth High School
Project
Fibonacci
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Hannah Burford, Tasnia Mahmood, Maleha Khan, Jade Cutler
School
Portsmouth High School
Project
Adaptable Wheels
Region
South East
Finalists
Hannah Grindle, Jamie Watts, Patrick Loman, Daniel Marett, Ethan Thomas
School
Eggbuckland College
Project
Chocolate
Region
South West
Finalists
Hannah Newell
School
Cathays High School
Project
To identify an alternate diagnostic test for chronic kidney injury in Diabetic mellitus patients.
Region
Wales
Finalists
Harnit Kaur Chatra
School
Swakeleys Sixth form
Project
Harnit Kaur Chatra
Region
London
Finalists
Harry Daisley, Miles Brightman
School
Flegg High School
Project
Sustainable Hydro-elecrtic Flood Defense
Region
Eastern
Finalists
Harry Gilbertson, Tabitha Lewis, Meg Gabarda, John Roberts, Dan Dallalio
School
Denbigh High School
Project
Welsh Water Challenge
Region
Wales
Finalists
Harry Prideaux, Gus Latham
School
Felsted Preparatory School
Project
The Perfect Penalty
Region
Eastern
Finalists
Helen Warburton, Alice Tittley, Olivia Trace, Theresa Zhang
School
Rugby High School
Project
Exfoliating face washes - Which is best?
Region
Midlands (East)
Finalists
Henry Budds
School
Haberdashers' Aske's Crayford Academy
Project
The role of Fgf10 in postnatal developing structures
Region
London
Finalists
Holly Bennett, Hala Kawa, Gwyneth Spence, Emily Moylan
School
Alderley Edge School for Girls
Project
Level Monitoring in Effluent Tanks
Region
North West

I

Finalists
Imogen Dowell, Jennifer Sunderland
School
Sandbach High School and Sixth Form College
Project
Natural Skincare Remedies
Region
North West
Finalists
Isabel Boden
School
Portsmouth High School - Independent Primary with Secondary
Project
Is there a mechanism whereby diseased brain cells can be repaired? Investigating the life-long generation of Oligodendrocytes and Myelin in Multiple Sclerosis.
Region
South East
Finalists
Iwan Cavil, Oliver Kittridge, Daniel Thomas, Robbie Mears, Harriet Hooper, Morgan Riella, Tirion Welsby
School
Ysgol Gyfun Garth Olwg
Project
Control of Coolant
Region
Wales

J

Finalists
Jacek Schmidt, Isaac Lee, Jermey Prichard, Joshua Dibb, Preet Predeep, Finn Coles
School
Devonport High School for Boys
Project
Eco-friendly underwater Hotel
Region
South West
Finalists
Jack Sankson, Daniel Hume-Brown, Jack Price-Cooper
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Which drink effectively replenishes and replaces lost electrolytes?
Region
Midlands (West)
Finalists
Jack Sweeney, Joe Mitchell
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Diabetic Dilemma
Region
Midlands (West)
Finalists
Jaimy Sajit, Georgina Pugh Lewis, Isabel Orduna, Mahnoor Qasim, Grace Carter, Millie Dunnicliffe-Smith, Aman Badwal
School
Derby High
Project
My School is an Island
Region
Midlands (West)
Finalists
Jake Mc Donald, Cameron Robinson, Freddy Tinkler, Recce Boland
School
Breckenbrough School
Project
Toy for the disabled and poor of sight
Region
North East
Finalists
Jake Sidhu
School
Wolverhampton Grammar School
Project
Designing a novel rain gauge for use in urban environments
Region
Midlands (West)
Finalists
James Chiu, James Dahlgreen, Rehana Khan, Jamie McDonald, Harry Street
School
Grammar School at Leeds
Project
Flying Distress Beacon B
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
James Clarke, Adrian McCay, James McGinley, Jason McCandless,
School
St Columb's College
Project
The Node-o-Meter
Region
Northern Ireland
Finalists
James Cummins
School
Emmanuel College
Project
Mechanic Safety System
Region
North East
Finalists
James Hancock
School
Dalriada School
Project
Online Popularity: Emoji Usage on Twitter
Region
Northern Ireland
Finalists
James Lee, James Jackson, Kasim Rehman, Toby Hillery, Hishaam Amin
School
Grammar School at Leeds
Project
RC Vehicle Watchdog
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
James Millington
School
Holmes Chapel Comprehensive School
Project
ECO Brick
Region
North West
Finalists
Jamie Mursell, Tyler Jones, Tim Priddle, Corry Smith, Daniel Mullane
School
Carisbrooke College
Project
R/C speedboat
Region
South East
Finalists
Jamie Scott, Jake Hutchison, Jake Coxall, Robert Muir, Adil Aslam
School
Larbert High School - High
Project
Autlife - An app for Autistic Children!
Region
Scotland
Finalists
Janice To
School
James Hamilton Academy
Project
Oxidation Characteristics of Titanium 6-4 Alloy
Region
Scotland
Finalists
Jasmine Devkota, Frances Emmanuel, Shisam Gurung, Ruqaiya Juma, Hana Manuchar, Brianna Sutton, Victoria Turchyn, Anosh Younis
School
Reading Girls' School
Project
Tête Tec
Region
South East
Finalists
Jemima Cameron, Lauren Ramage, Louise Searle, Jules Barron-Robinson, Mary Oshenyemi, Rocio Cerdeira, Izzy Alderson
School
Devonport High School for Girls
Project
Eco Hotel
Region
South West
Finalists
Jennifer Holmes
School
Queen Elizabeth High School
Project
Genotyping the rs1464510 single nucleotide polymorphism in the LPP gene in autoimmune Addison\'s disease cohorts
Region
North East
Finalists
Jess Norfolk, Aliza Akhtar, Bethany Fayers, Emily Gibson, Roma Soper, Matt Mann, Taidg Cremin, Louis Devlin
School
Stoke Damerel Community College
Project
Zoo enclosure
Region
South West
Finalists
Jiaqi Chen
School
The Perse Upper School
Project
Finding the nematode versions of the human ACSS2 gene, and its potential as a target for a future class of powerful anticancer drugs.
Region
Eastern
Finalists
Jiya Jijo, Isabelle Woodcock, Isabelle Woodcock
School
Loreto Grammar School - Academy Secondary Aged
Project
Yuso - transport for the future!
Region
North West
Finalists
Joe Butler
School
John Cleveland College
Project
DIY Biodiesel
Region
Midlands (East)
Finalists
Jolene Appleton, Ambrose Hummerstone, Henry Morris, Joshua Nielsen
School
Mary Webb School and Science College
Project
Are £1 reading glasses worth buying?
Region
North West
Finalists
Jordan Hollingsworth, Shayan Hameed, Keetan Daish, Angus Snook, Jaq Dyer, Jacob Gammon, Daniel Craigg, Carisbrooke College
School
Carisbrooke College
Project
Computer Controlled Underwater ROV
Region
South East
Finalists
Josh Mitchell
School
Holmes Chapel Comprehensive School
Project
The Desktop Workshop: Print Plastics, Mill Metals and Cut Circuitboards with the Combination 3D Printer/CNC Mill!
Region
North West
Finalists
Joshua Stephens, Elodie Whyte, Eirinn Cross, Brooke Oram
School
Saint Felix School
Project
Biggest threats to world health today
Region
Eastern
Finalists
Josie Waters, Lizzy Reddan
School
John Cleveland College
Project
Cutting Edge Organic Synthesis in a School Laboratory
Region
Midlands (East)

K

Finalists
Kaitlin How, Beth Suckling, Evie Bradley, Katie Marsden
School
Fulford School
Project
Allergy detection monitor concept
Region
North East
Finalists
Kathryn Hatchett, Molly Larkins, Thomas Lauchlan, Ellie Moore, Cara Gray, Oliver Wetherall
School
Maiden Beech Academy
Project
Keeping crops safe from snails - can we keep crops safe from snails using harmless methods.
Region
South West
Finalists
Keefe Montebon, Joseph Robinson, Phoebe Hughes, Eloisa Maristela, Joel Baiju, Baptin Syriac, Rhys Brannan, John Morgan Thomas
School
Bishop Vaughan School
Project
Glass Recognition Environmental Engineering Nucleation
Region
Wales
Finalists
Keith Yardley, Rory Rose
School
Robert Gordon's College - Independent Primary with Secondary
Project
Stereolithografic 3D Printing
Region
Scotland
Finalists
Kelly Li, Lingsi Tse, Eleanor Krefting, Farzana Amir Hamzah, Jasmine Ventham
School
Wycombe Abbey School - Independent Secondary
Project
The Eco-Classroom
Region
South East
Finalists
Kia Ballantyne
School
Haberdashers Monmouth School For Girls
Project
Rehome Rubbish
Region
Wales
Finalists
Kieran Rivers
School
Fitzharrys School
Project
Development of more refined methods for testing abrasion resistance and coating adhesion of liquid repellent nano-coatings
Region
South East
Finalists
Krtin Nithiyanandam
School
Sutton Grammar School
Project
Developing a multi-step approach to treat Triple-Negative and other breast cancers through utilising artificial neural networks and experimental assays
Region
London

L

Finalists
Lauren Park
School
James Hamilton Academy
Project
Selecting Microbes for Biological Wastewater Treatment
Region
Scotland
Finalists
Lewis Smyth, Knox Wilson, David Dugan, Craig Ennis
School
Grosvenor Grammar School
Project
Life-Block
Region
Northern Ireland
Finalists
Lois Benney, Emma Chalmers, Simran Iswaran, Sarah-Jane Feeley, Francesca Tomassoni, Madeleine Herring
School
Loughborough High School - Independent Secondary
Project
Eco Classroom: Can Schools Be More Sustainable?
Region
Midlands (East)
Finalists
Lola Francis, Flora Germon, Ellie Pile, Oscar Claire, Edward Cull, William Martin
School
Mount Kelly
Project
Iceland Eco Hotel
Region
South West
Finalists
Louis Robinson, Omar El Hammamy, Ning Fung Lennon Wong, Jason Ingamells,
School
Monmouth School
Project
Automated Ball Bearing Selection and Placement
Region
Wales
Finalists
Louise Arnold
School
The Atrium Studio
Project
What is Nuclear Fusion?
Region
South West
Finalists
Lucy Cooper, Shaiann Calliste, Grace Allsop, Jasmine Hallam, Ellie Jackson, Annalea Bearder
School
Holgate Academy
Project
Olympic Stadium
Region
Midlands (West)
Finalists
Lucy Gregg, Lois Sourbutts, Alex Dale
School
Sandbach High School and Sixth Form College
Project
The Great Barrier Reef Education Model
Region
North West
Finalists
Lucy McArthur, James Douglas, Lauren Parry, Thomas Howe, Dafydd Attwood, Cameron Sim
School
Cynffig Comprehensive School
Project
Cosmetic Inspection of a Broadcast Camera
Region
Wales
Finalists
Luke Carr, Oisin Wellesley-Miller
School
West Exe School
Project
Share A Candle
Region
South West

M

Finalists
Maeve Stillman
School
St Mary's College
Project
Investigating the Effect of Various Dietary Supplements on the Activity of Lipase in Digesting Fats
Region
Northern Ireland
Finalists
Maisie Hobbs, Ben Berrill, Ben Lawrence, Nick Smart, Callon Peate
School
Hurstpierpoint College
Project
Spring Compression Jig for Fibre Optic Connector
Region
South East
Finalists
Mana Mukhtar
School
Corelli College
Project
Is personalised medicine the way forward?
Region
South East
Finalists
Marcus Boyd
School
Calderglen High School
Project
A Tale of Two Settlements
Region
Scotland
Finalists
Maria Pisliakova
School
High School of Dundee
Project
c-Myc cancer gene regulation by mRNA Capping Enzyme
Region
Scotland
Finalists
Matthew Beecroft
School
Cramlington Learning Village
Project
Attenuation correction of phantom test objects for simultaneous positron emission tomography magnetic resonance (PETMR) imaging
Region
North East
Finalists
Matthew Jansen, Stephen Darby, Simon Knowles
School
Sutton Grammar School
Project
Safety.net
Region
London
Finalists
Matthew Morris,
School
St John Baptist CIW High School
Project
Electronic Medication Dispenser
Region
Wales
Finalists
Mattyn Pirnazari
School
Imberhorne School
Project
Forensic facial reconstruction of a Neolithic skull using open source software
Region
South East
Finalists
Max Greenway
School
The Cherwell School
Project
A Theoretical Study on Gold Clusters and their Interaction with Ceria
Region
South East
Finalists
Mhairi McCann
School
St Columba's High School
Project
The Impact of Novel Agrochemicals on the Activity of the Marine Intertidal Amphipod Echinogammarus marinus
Region
Scotland
Finalists
Michael Gulcher
School
Princethorpe College
Project
Versatile Electronic Scoring Device
Region
Midlands (West)
Finalists
Mille Cullen, Sarah Williams
School
Sandbach High School and Sixth Form College
Project
EcoGlobe Shopping Mall of the Future
Region
North West
Finalists
Molly Lee, Maisie James, Louis Smith, Kelsey Rendle, Emily Chamberlain, Thomas Gardner, Nathan Moore, Sam Henderson
School
Prudhoe Community High School
Project
Increasing the Bee population in the North East
Region
North East
Finalists
Molly Simpson, Amelia Bridel, Celeste Chandler
School
The Ladies' College Guernsey - Independent Primary with Secondary
Project
How much calcium carbonate is in seashells and does colour make a difference
Region

N

Finalists
Nathan Baker, David Singh, Sansith Hewapathirana, Josh Smit
School
Nunthorpe Academy
Project
Solid-Liquid Separation
Region
North East
Finalists
Nathan Bramwell, Otto Dawes, Connor McCormick, Paul Gogarty
School
Birkenhead School
Project
To Bleach or not to Bleach?
Region
North West
Finalists
Nathan Downey, Madeline Durbin, Marcus Lowe, Oliver Scorey
School
Simon Balle School - Academy Secondary Aged
Project
Simon Balle - The Eco Classroom
Region
Eastern
Finalists
Neha George, Teresa Johny
School
Loreto Grammar School
Project
buying back time
Region
North West
Finalists
Niamh Hughes
School
St Mary's Grammar School
Project
Compact Guitar Stand
Region
Northern Ireland
Finalists
Niamh Quinn, Kirstie Harrison Dunne, Sophie De Naeyer
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Mars: Is it Possible?
Region
London

O

Finalists
Oliver Craig, James Perkins, Poppy Sugden, Edward Summers
School
Felsted Prepatory School
Project
Shake a shin pad
Region
Eastern
Finalists
Oliver Hilton, Jon Barnes
School
Sutton Grammar School
Project
Smart Water
Region
London
Finalists
Oliver Platt
School
Royal Grammar School
Project
Climate Friendly Refrigerants - How Can We Keep the Earth Cool?
Region
South East
Finalists
Olivia Harrison, Monica Leitao
School
Watford Grammar School for Girls
Project
How do different liquids affect the mass and colour of a tooth?
Region
London
Finalists
Olivia Rae, Charisse Millard, Millie Mitchell, Ellie Turner, Alexandria Lowery, Olivia Whitaker
School
Millom School - Secondary
Project
Energy in our School
Region
North West

P

Finalists
Paras Dixit, Alfred Hodges
School
Maidstone Grammar School
Project
Is biodegradable plastic a realistic alternative?
Region
South East
Finalists
Phoebe Crook, Abby Luxon
School
The Ladies' College Guernsey - Independent Primary with Secondary
Project
Eggy Osmosis
Region
Finalists
Poppy Kay
School
Holmfirth High School
Project
Weird Body Mysteries
Region
Yorkshire & The Humber

Q

Finalists
Quentin Delepine, William Festus, Willow Cullen, Charlotte McCarthy, Jareth Maynard, Harry Russell, Elias Cath, Sean Henderson, Reece Walters,
School
Harris Academy Greenwich - Academy Secondary Aged
Project
Lu.C.I.E. Lunar Constructor and Integrated Excavator.
Region
London

R

Finalists
Rebecca Watt, Elizabeth Bacon, Rose Caddy, Bethany Diggins, Chloe Ellis, Shraddha Arshamapall
School
Chelmsford County High for Girls'
Project
Aquatic Pacer
Region
Eastern
Finalists
Rebecca Wright, Lauren McCallion
School
St Mary's College
Project
Investigating the Effect of Reheating Pasta on its rate of Digestion by Amylase
Region
Northern Ireland
Finalists
Rhiann Bevan, Rebecca Ward, Amy Wardle, Liddy Osmond, Tamsin Wood, Ayshah Mehtajee
School
Lancaster Girls' Grammar School
Project
Green Forest Sports
Region
North West
Finalists
Rhys Jones, Jack Connelly, Dylan Gill
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Does changing the number of coils around an electromagnet effect the volume of a homemade speaker?
Region
Midlands (West)
Finalists
Robyn Vaughan-Williams, Bryn Jones, Stephanie Harris
School
Coleg Menai
Project
The Design of a Musical Tone generating device capable of being activated and played by a severely paralysed handicapped person.
Region
Wales
Finalists
Rory Hyatt
School
Royal Grammar School
Project
The Synthesis of Biferrocene
Region
South East
Finalists
Rosalind Cross, Olivia Smith, Maricar Armodia, Ilia Sediq
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Solar Savers- We plan to insert solar panels (redesigned by us to produce more energy) on the moon and convert the light energy into electrical energy within microwaves, that we can then transfer back to Earth through a number of different processes
Region
London
Finalists
Rose McNelly
School
East Norfolk Sixth Form College
Project
Sequencing the Genome of the European Polecat (Mustela putorius)
Region
Eastern
Finalists
Rowan Lapham, Samuel Grahame
School
St Ivo School
Project
Better Buildings 3
Region
Eastern
Finalists
Ryan Varghese
School
Winstanley College
Project
PowerKite- Airfoils
Region
North West

S

Finalists
Sachin Ghelani, Tochi Onuora, Christopher Suen, Yazad Sukhia
School
Queen Elizabeth's (Boys) School
Project
Sound Level Alerting Unit for Construction Workers
Region
London
Finalists
Sai Kotecha
School
Loughborough Grammar School
Project
Biosense
Region
Midlands (West)
Finalists
Sam Faloon
School
Swanwick Hall School
Project
Spherical Robot Construction
Region
Midlands (East)
Finalists
Sam Fletcher, Ed Flower, Matt Taylor, Joseph Clapham, Ethan Ellingham
School
Maidstone Grammar School
Project
How to increase Wi-Fi signal
Region
South East
Finalists
Sam Stead
School
Holmfirth High School
Project
Black Holes
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Sam Walker, Evan Dower, Ayman Muller, Tom Armitage
School
Holmfirth High School
Project
Automatic Cat Litter Tray
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Samantha Tucker
School
Wymondham College
Project
UAV assessment of drought tolerance in the genetic mapping population of Paragon x Garcia
Region
Eastern
Finalists
Sandhya Narayanan
School
Newcastle-under-Lyme School (Seniors)
Project
Do cultured fibrocyte cells hold the key to curing hearing loss?
Region
Midlands (West)
Finalists
Sandy Cairns, Philip Blecher, Polly Gupta, Zac Addison, Tavish Gunnoo, Stanley MacMurray
School
Sandringham School
Project
Amateur radio Communication
Region
Eastern
Finalists
Sankha Kahagala-Gamage, David Bernstein, Hari Jethwa
School
Loughborough Grammar School
Project
MEDIVEST
Region
Midlands (West)
Finalists
Sara Vonk, Cody Wilks, Kaleb Thomas, David Osbourne
School
Gower College Swansea - Tycoch Campus
Project
Smart TV Testing
Region
Wales
Finalists
Sarah Dunsire, Georgina Jeffrey
School
Chantry Middle School
Project
Investigating the Amount of Microbes Around School
Region
North East
Finalists
Sarah-Jayne Webb
School
Sacred Heart Grammar School
Project
The Angle Tutor
Region
Northern Ireland
Finalists
Scott Davies, tony willett, Dan Churm
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Which type of milk is more suitable for lactose intolerant people?
Region
Midlands (West)
Finalists
Seamus Delargy, Oran McDonnell
School
St Killian's College
Project
Calving Caller
Region
Northern Ireland
Finalists
Sean Evelegh
School
Bethany School - Independent Secondary
Project
Chess Side Table
Region
South East
Finalists
Seren Ford, Daisy Makin, Sarah Head, Anashwara Shankar, Riya Patel, Imogen Venes
School
Tonbridge Grammar School - Academy Secondary Aged
Project
Flight Simulator Project
Region
South East
Finalists
Shreya Arora
School
North London Collegiate School
Project
The use of Natural compounds against cancer
Region
London
Finalists
Sienna Jackson Wolfe, Lulu Watts, India Garrett-Cox
School
Redland Green School
Project
Eat Me
Region
Midlands (West)
Finalists
Sikha Sharma
School
Langley Academy
Project
Hydrogen as a fuel
Region
South East
Finalists
Simon Archer, James Takats
School
Richard Hale School
Project
Do dimples affect the flight of rockets?
Region
Eastern
Finalists
Simone Wilson, Raussel-Vince Mendingo, Thomas Yates, Gareth Daintith
School
Future Tech Studio School
Project
Clinoptilolite Manual Handling
Region
North West
Finalists
Sohan Ratajczak, Rashid Khan Afridi, Abdur Rahman Shafiq, Jamal Khan Afridi, Luke Fry
School
Luton Sixth Form College
Project
Minesweeper
Region
Eastern
Finalists
Sophie Calderwood, Mitchell Lindsay, Nathan Morrison, Aidan Robertson, Abigail Blackley, Michael Harley
School
Larbert High School - High
Project
Temperature Activated Water Filter
Region
Scotland
Finalists
Sophie McEwen
School
Hailsham Community College
Project
Watercress farming - how is it affecting our freshwater ecosystems?
Region
South East
Finalists
Sophie Peerless, Akua Asare
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
Blackboard bionics: we bring bionic to life
Region
London
Finalists
Steven Broderick, Dominic Nottingham, Liam Judge, James McDowell, Arian Choudhury, Lewis Glathorne
School
St Hugh's Special School
Project
Car B'Q
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Steven Dhariwal, Libby Hirst, Priya Dosangh, Sireen Shakeel, Mohammed Danyaal Hussain, Joshua Leung
School
City of Derby Academy
Project
Derby Competition: The STEM Engine - Moving Derby Forward
Region
Midlands (East)
Finalists
Summer Bates, Emma Clayton, Emily Carline, Emily Denton, Holly Salaman
School
Caroline Chisholm School
Project
Bioluminescence: nature's lightbulb
Region
Midlands (West)

T

Finalists
Tabitha Fox, Aimee Schilder
School
Felsted Preparatory School
Project
Spicing up a Spacesuit
Region
Eastern
Finalists
Taylor Corcoran, Steven Mansell, Zak Mudie, Lauren Francis
School
Emmanuel College
Project
Arthritis Hand Exerciser
Region
North East
Finalists
Tayma Ferriera, Eva Woodbridge, Megan Facey, Grace Farmer
School
Rugby High School
Project
Project Prudence
Region
Midlands (East)
Finalists
Theo Brown
School
Colyton Grammar School
Project
Constructing and Programming an Object Tracking Quadcopter
Region
South West
Finalists
Tim Nelson
School
Campbell College
Project
Full Nelson
Region
Northern Ireland
Finalists
TJ Lindsay, Simon Paine, Roan Anderson, Jack Scotty
School
Cookstown High School
Project
PIVIEW Alternative Energy
Region
Northern Ireland
Finalists
Tom Burgess, Thomas Chaplin
School
Cottenham Village College
Project
Optical Illusions
Region
Eastern
Finalists
Tom Ketley
School
Rossett School
Project
Toy Project
Region
North East

V

Finalists
Veerain Patel, Dion Petherick, Felix Peterken, Nabil Khan, Callum Gandy, Rhys MacFarlane, Matthew Jackson
School
St Cyres School
Project
B Nut Torque Transformer Tool
Region
Wales
Finalists
Vienna Cooper, Gina Ardines, Naina Trivedi
School
St Wilfrid's Catholic School
Project
The effects of music on school students
Region
South East

W

Finalists
Walter Forsey , Freddie Godfrey
School
Felsted Preparatory School
Project
Greatest Goalie Glove
Region
Eastern
Finalists
Will Ashton, Natasha Dikran, Nick Harris, Ali Sabir
School
Tapton Academy
Project
SOLO
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
William Rhys Farmer, Robert Flowers, Caitlin Perry, Phillip Evans, Oliver Pritchard, Connor Gill
School
Welshpool High School
Project
Develop a solution for dispensing and packaging instant tea powder
Region
Wales

Z

Finalists
Zach Haynes
School
Northallerton School
Project
Year of Nature
Region
Yorkshire & The Humber
Finalists
Zack Glindon, Alex Handley, Cameron Woodhouse, Thomas Hollingsworth
School
Gillingham School - Secondary
Project
The Morboshphere: An investigation into breaking the surface tension of water to disrupt the life cycle of mosquitoes and reduce the occurrence of malaria.
Region
South West
Finalists
Zahrah Khan, Loraine Benedict, Paris Baheer, Scarlett Schulz
School
Queen Elizabeth's Girls' School - Academy Secondary Aged
Project
City Venture- The Future Of City Journeys
Region
London
Finalists
Zaina Arshad, Molly Grice, Isobel Ryder French
School
Thomas Telford School - Secondary
Project
Which fruit contained the highest concentration of glucose
Region
Midlands (West)
Finalists
Zia Rehman
School
Bluecoat Academy
Project
Design and Development of a System to Measure the Degradation of Calcium-Phosphate Microspheres
Region
Midlands (East)